Wydawnictwa

Ha!art nr 38 ( 2 / 2012 ) - młoda polska animacja ( dwujęzyczne wydanie specjalne )

Ha_art_38___2_20_5003bc578993e.jpg
  • promocja
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 6,00 zł
zawiera 8.00% VAT, bez kosztów dostawy

Cena regularna: 12,00 zł

6.00
Najniższa cena od wprowadzenia towaru: 12,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Wśród autorów m.in.: Marcin Giżycki, Mariusz Frukacz, Urszula Pawlicka, Mariusz Pisarski, Jan Gondowicz, Kuba Woynarowski

Animacja, w której dziejach film animowany zapisywany na taśmie światłoczułej jest tylko epizodem, to sztuka tworzenia iluzji ruchu, który nie zaistniał w rzeczywistości. Sztuka ta, której korzenie sięgają prehistorycznych malowideł naskalnych, jest dziś wszechobecna, chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.

Stała się ważnym elementem reklam, instalacji artystycznych, zdjęć trikowych w filmach fabularnych oraz gier komputerowych. Obecna jest nawet w naszych telefonach komórkowych. Szybko staje się sztuka totalną.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat, wraz z dokonującą się rewolucją cyfrową, tradycyjne definicje filmu animowanego zostały wystawione na poważną próbę. Pojawienie się wideo, cyfrowych metod zapisu i obróbki obrazu, technik animacji w czasie rzeczywistym, motion capture – to wszystko sprawia, że konwencjonalne zdjęcia poklatkowe wydają się nierzadko ciekawostką wyciągniętą z lamusa.

Zatoczyliśmy jakby wielkie koło, aby wrócić do czasów sprzed kinematografu, kiedy to „filmy” animowane robiono na czymkolwiek: na papierowych taśmach, dyskach z tektury czy marginesach książek. Znany historyk filmu Giannalberto Bendazzi ma zapewne rację, kiedy stwierdza: „animacją jest wszystko, co ludzie zwali animacją w różnych okresach historycznych”. Jestem skłonny pójść nawet dalej i zaryzykować tezę, że dzisiaj filmem animowanym jest każdy film, jeśli tylko jego twórca za taki go uważa.

Marcin Giżycki, Animacja na zakręcie

 

Język: polski/angielski

 

Spis treści:

 

Marcin Giżycki – Animacja na zakręcie / Animations's turning point
Mariusz Frukacz – Zmiana warty. Młoda polska animacja / Generational shift. Young Polish animation
Iwona Hałgas – W krainie animowanych snów / In the land of animated dreams
Rozmowa redakcyjna (Hanna Margolis, Agnieszka Kozłowska, Adam Trwoga) – Nowatorskie „małe narracje”, czyli o animacjach robionych przez kobiety / Innovative "small narratives". On women-made animation
Katarzyna Giełżyńska – animowane wiersze – dwugłos o twórczości artystki:
Urszula Pawlicka – Aut or not / Aut or not
Mariusz Pisarski – Powiedz to wierszofilmem. kilka słów o „C()n Du It",Katarzyny Giełżyńskiej / Say it with a film-poem. On Katarzyna Giełżyńska's "C()n Du It"
Marcin Giżycki – Arcydzieło czy żart? Nieznany film Picassa ujawniony w Fontevraud / Masterpiece or joke? An unknown film by Picasso discovered at Fontevraud
Agnieszka Taborska – Jeżyk w ciemnościach / Hedgehog in the dark
Andrzej Klimowski – Odnaleziony film / A recovered film
Mariusz Frukacz – „Cage”, Aidy Krukiewicz, czyli nowe wyzwanie dla widzów / Aida Krukiewicz's "Cage" – a new challenge for the audience
Jakub Majmurek – Animacja pojęciowa / Conceptual animation
Jan Gondowicz – Odbicia / Reflections
Kuba Woynarowski – Pożar w puszczy. Kilka słów o „Trans-Atlantyku” Tomasza Kozaka / Forest fire. On Tomasz Kozak's "Trans-Atlantyk"
Noty biograficzne

 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl