Wydawnictwa

W przejściu 43 teksty o architekturze i przestrzeni

w-przejsciu-43-teksty-o-architekturze-ksiazka.jpg
  • promocja
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 79,00 zł
zawiera 5.00% VAT, bez kosztów dostawy

Cena regularna: 89,00 zł

79.00
Najniższa cena od wprowadzenia towaru: 89,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

O czym jest ta książka? O problemach związanych z konceptem nowoczesności i uwarunkowaniach modernizmu - w teorii i praktyce projektowej.O tym, co ludziom robi architektura jako narzędzie kapitału i co można z tym zrobić ? systemowo i oddolnie. O tym, że kapitalizm niszczy planetę, ale nie wszystko jeszcze stracone (albo chcemy tak myśleć). O tym, że architektura jest materią różnego rodzaju, że splata się z naszymi zmysłami, naszą teraźniejszością, przeszłością i przyszłością. O próbach radzenia sobie z rzeczywistością, także poprzez jej rozumienie. O wyjściu z destrukcji i o regeneracji. O tym, jak próbować ocalić architekturę i dlaczego ona jest ważna. Żyjemy w epoce dynamicznych zmian, zachwiania struktur i wyrażanej często potrzeby reorganizacji świata.

Wiele dotkliwych problemów, w tym katastrofa klimatyczna, jest spowodowane przez sposób podejścia do przestrzeni, przetwarzania naszego środowiska życia przez architekturę w późnym kapitalizmie. Książka W przejściu. 43 teksty o architekturze i przestrzeni - zbierająca  najważniejsze artykuły publikowane w ciągu ostatnich dwudziestu lat w kwartalniku "Autoportret" - jest próbą diagnozy współczesności, lecz również wskazywaniem kierunków zmian. Jesteśmy w przejściu, w przestrzeni pomiędzy.

Teksty autorstwa wybitnych polskich i zagranicznych architektów i architektek, socjologów i socjolożek, antropologów/żek, pisarek i pisarzy zostały wybrane spośród kilkuset, które ukazały się dotąd w 76 numerach tematycznych "Autoportretu" - jedynego czasopisma w Polsce zajmującego się przestrzenią jako zjawiskiem kulturowym.

Teksty zostały pogrupowane w cztery rozdziały:    

Architektura i urbanistyka: Od mitów modernizmu do kolonializmu    

Społeczeństwo/mieszkańcy:  Od spekulacji do troski i bliskości    

Sytuacja planety/klimat:  Od niszczenia do ratującego bagna    

Materialność/zmysły:  Od klocków do splatania węzłów

Autorki i autorzy artykułów i wywiadów: Juhani Pallasmaa, Maciej Miłobędzki, Marcin Wicha, Aleksandra Kędziorek, Elke Krasny, Hilde Heynen, Alicja Gzowska, Dorota Jędruch, Michał Wiśniewski, Panayotis Tournikiotis, Łukasz Wojciechowski, Agata Twardoch, Owen Hatherley, Kacper Kępiński, Ewa Klekot, Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis), Kasper Jakubowski, Kasia Nawratek, Levente Polyak, Magdalena Zych, Jurko Prochaśko, Vladmir Czumalo, Krzysztof Nawratek, Emiliano Ranocchi, Simona Forti, Elżbieta Rybicka, Wadim Bass, Kinga Zemła, Reinier de Graaf, Marcel Andino Velez, Marta Karpińska, Małgorzata Jędrzejczyk,  Dorota Leśniak-Rychlak, Daniel A. Barber, Tim Ingold, Aleksandra Czupkiewicz, Marcin Mateusz Kołakowski. Rozmowy z: Maciejem Siudą, Jean-Louis Cohenem, Pawłem Jaworskim, Mateuszem Halawą, Grzegorzem Piątkiem, Jarosławem Trybusiem, Sandi Hilal, Juhanim Pallasmą, Marcinem Wichą. Eseje wizualne: Ola Paduch, Wojciech Wilczyk, Jakub Woynarowski

Dane techniczne

Forma wydania książka
Wydawnictwo Małopolski Instytut Kultury
Okładka twarda
Liczba stron 640
Rok wydania 2022
ISBN / ISSN 9788361406464

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl