Wydawnictwa

Psychoanaliza, polityka, utopia - Herbert Marcuse

psychoanaliza-polityka-utopia-marcuse.jpg
  • promocja
Dostępność: brak towaru
Cena: 27,00 zł
zawiera 5.00% VAT, bez kosztów dostawy

Cena regularna: 29,80 zł

27.00
Najniższa cena od wprowadzenia towaru: 29,80 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Herbert Marcuse był jednym z najbardziej radykalnych myślicieli dwudziestego wieku. Jego daleko idąca krytyka kapitalistycznej cywilizacji, syntetyzująca Marksa i Freuda, inspirowała antykapitalistycznych aktywistów i przedstawicieli kontrkultury w latach 60. i 70 i ma duże znaczenie także dziś.

Psychoanaliza, polityka i utopia ze wstępem filozofa Raya Brassiera łączy w całość pięć wykładów wygłoszonych przez Marcusea pomiędzy rokiem 1956 a 1967 na temat związku między postępem technologicznym, represją i wolnością. Formułuje prowokacyjne twierdzenie, że energie wyzwolone przez automatyzację umożliwią wyobrażenie sobie końca kapitalistycznych relacji społecznych, które wymuszają represje. Ten często pomijany, ale proroczy tom przynosi plan wyzwolenia ludzkości z trudów kapitalizmu.

W świecie chwiejącym się na skutek załamania neoliberalnego konsensusu oraz przyspieszonego tempa katastroficznej zmiany klimatycznej, radykalne poglądy w Psychoanalizie, polityce i utopii są dziś ważniejsze niż w 1970 roku, kiedy zostały po raz pierwszy opublikowane.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Herbert Marcuse (1898-1979) był filozofem i krytykiem teorii społecznych. Do jego najbardziej znanych dzieł należą: Rozum i rewolucja (1940), Eros i cywilizacja (1955) oraz Jednowymiarowy człowiek (1964). Jego prace wywarły duży głęboki wpływ na Nową Lewicę i radykalną kontrkulturę w latach 60. i 70. ubiegłego wieku.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Przekład: Agnieszka Filas

Dane techniczne

Forma wydania książka
Wydawnictwo vis-a-vis
Okładka miękka
Liczba stron 160
Rok wydania 2023
ISBN / ISSN 9788379984725

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl