
Zrozumieć Chińczyków. Kulturowe kody społeczności chińskich - ( Praca zbiorowa )
towar niedostępny

Opis
Jak struktura języka wpływa na sposób postrzegania rzeczywistości?
Czym jest mandat Niebios i jakie znaczenie ma on dla zrozumienia modelu sprawowania władzy w Chinach?
Jak tradycja religijna i filozoficzna rzutuje na moralną zasadę wzajemności i jak to wpływa na współczesne problemy z korupcją?
Czym jest „twarz” dla Chińczyków i dlaczego nie sposób tego pojąć nie odwołując się do konfucjanizmu?
Oto niektóre z pytań, jakie stawiają i na które odpowiadają autorzy tej pionierskiej pracy. Ich szerokie horyzonty i interdyscyplinarne podejście stanowią o wyjątkowości i sile tej książki.
O autorach:
Leszek Niewdana, SVD, badacz kultury chińskiej oraz problemów nurtujących współczesny system bankowy. Warsztat naukowy zdobył na Uniwersytecie Southampton (MBA) oraz Uniwersytecie Londyńskim (doktorat). Od ponad dwudziestu lat związany z Tajwanem. Wykłada na Wydziale Handlu Międzynarodowego i Finansów Katolickiego Uniwersytetu Fu Jen w Tajpej. W swoich pracach koncentruje się na obecności zagadnień kulturowych i etycznych w procesach ekonomicznych.
Józef Pawłowski sinolog, adiunkt w Zakładzie Sinologii Wydziału Orientalistycznego. Autor artykułów, opracowań i tłumaczeń z zakresu politologii, historii i dyplomacji. Zajmuje się filozofią polityczną wczesnego konfucjanizmu, nowożytną historią Chin oraz zagadnieniami społeczno-politycznymi Chińskiej Republiki Ludowej.
Jan Rowiński – sinolog i politolog, jeden z najwybitniejszych znawców problematyki chińskiej. W Chinach spędził wiele lat jako student, tłumacz, dyplomata i naukowiec. Absolwent Instytutu Dyplomatycznego w Pekinie (1960), pracownik naukowy (doktor, docent, profesor) w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (1970−1993, 2004−2007), od 2002 profesor Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Wieloletni pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych (1960−1969, 1993−2004, w latach 1995−2001 z-ca Ambasadora RP w ChRL). Autor i współautor licznych publikacji.
Katarzyna Sarek , archeolog i sinolog, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat mieszkała i pracowała w Chinach. Obecnie doktorantka w Zakładzie Sinologii Uniwersytetu Warszawskiego. W swych badaniach zajmuje się historią i kulturą Chin w kontekście odkryć archeologicznych, wpływem klasycznej kultury na różne aspekty życia współczesnych Chińczyków, językoznawstwem sinologicznym oraz relacją między językiem i kulturą. Autorka licznych artykułów popularnonaukowych o tematyce chińskiej.
Jan Siniarski – sinolog i ekonomista, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej. Przez rok stypendysta na Szanghajskim Uniwersytecie Finansów i Ekonomii. W pracach dyplomowych podejmował zagadnienia zagranicznych nazw handlowych w języku chińskim oraz analizował kwestię ładu korporacyjnego w chińskich spółkach. Od 2001 zaangażowany zawodowo we współpracę pomiędzy firmami polskimi i chińskimi. Znawca kultury i etykiety współczesnych Chin; praktyk negocjacji na gruncie kultury chińskiej.
Zbigniew Wesołowski, SVD, sinolog; jego warsztat naukowy i zainteresowania koncentrują się wokół filozofii i klasycznej myśli chińskiej, konfucjanizmu oraz buddyzmu. Członek Instytutu Monumenta Serica (Sankt Augustin k/Bonn), wykładowca na Katolickim Uniwersytecie Fu Jen (Tajpej), założyciel i dyrektor Centrum Badań Sinologicznych Monumenta Serica na tym samym uniwersytecie. Autor licznych naukowych publikacji sinologicznych, m.in. w języku chińskim, niemieckim i angielskim.
Ewa Zajdler , sinolog językoznawca z Zakładu Sinologii Uniwersytetu Warszawskiego. W swoich pracach podejmuje zagadnienia językoznawstwa sinologicznego, glottodydaktyki oraz języka i kultury chińskiej. Traktuje język chiński, wiedzę o języku, o Obszarze Języka Chińskiego i Chińskim Obszarze Językowym jako klucz do rozumienia zachowań indywidualnych i społecznych, sposobu konceptualizacji rzeczywistości i podstawę efektywnej komunikacji interkulturowej.
Dane techniczne
Forma wydania | książka |
Wydawnictwo | Dialog |
Okładka | miękka |
Liczba stron | 314 162x235 mm |
Stan | nowa |
Uszkodzenia | zagięcia narożników, wytarcia okładki |
ISBN / ISSN | 978-83-61203-85-8 |