Wydawnictwa

Zeszyty Komiksowe nr 12 - Komiks historyczny

Zeszyty_Komiksow_4f8c58706cac4.jpg
  • promocja
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 34,00 zł 39,00 zł 34.00
zawiera 8.00% VAT, bez kosztów dostawy
Najniższa cena z 30 dni przed tą promocją: 39,00 zł Jeżeli produkt jest sprzedawany krócej niż 30 dni, wyświetlana jest najniższa cena od momentu, kiedy produkt pojawił się w sprzedaży.
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

HISTORYCZNE ZESZYTY. Najważniejszy periodyk poświęcony krytyce, teorii i historii komiksu doczekał się już dwunastego numeru. Czasopismo redagowane przez Michała Błażejczyka i Michała Traczyka zostało wydane w październiku 2011 roku nakładem Fundacji Tranzyt / Centrali. Wolumin poświęcony jest szeroko rozumianemu komiksowi historycznemu.

Choć badaczom przyświecała idea „odgrzebywania” przeszłości, to śmiało sięgali po nowoczesne koncepcje, przez pryzmat których spoglądali na polską (i zagraniczną) historię tego medium. Czytanie historii komiksu (i komiksu historycznego) poprzez płynną nowoczesność, nowy historyzm, czy teorie takich badaczy jak Roland Barthes, Michaił Bachtin czy Michael Foucault skutkowało różnym rozumieniem historii. Wieloznaczność ta wypadła z korzyścią dla komiksu, który w wielu artykułach przeczytany został w sposób nowy, wolny od stereotypów i bez – dominującej w powszechnej opinii naukowej – dyskryminacji w kontekście innych sztuk.

Spektrum tematów poruszanych w dwunastym numerze „Zeszytów Komiksowych” rysuje szeroki krąg zainteresowań autorów, którzy komiks włączają do swoich interdyscyplinarnych badań. Wśród opublikowanych w numerze tekstów naukowych znajdują się:

Izabela Kowalczyk, „Miejsce komiksu w historycznych narracjach”; Michał Traczyk, „Komiks historyczny, czyli co? Rozważania wstępne”; Adam Rusek, „Dwa miecze, szabla i katiusza: polski komiks w objęciach historii”; Bartłomiej Janicki „Rzetelność treści i obudowy dydaktycznej polskich komiksów historycznych (lata 1945-1991)”; Magdalena Rucińska, „Małe wielkie narracje. Historie komiksowe a komiks historyczny”; Witold Tkaczyk (wywiad), „Wyjść z komiksem do szerokiego odbiorcy"”; Robert Zaręba (wywiad),
„Doświadczenia z historią”; Małgorzata Waksmundzka-Szarek (wywiad) „Dbamy o to, aby nie kreować nowej rzeczywistości”; Jakub Jankowski, „Tak się tworzy historię? O pierwszej edycji Festiwalu Komiksu Historycznego (18 czerwca 2011)”, Wojciech Birek, „Historia i Opowieść - osobiste uwagi o komiksie historycznym”; Michał Błażejczyk, „Litera a Duch Historii”, Rafał Wójcik, „Cenzura prewencyjna, represyjna i autocenzura, czyli słów kilka o komiksie, bibliotekach i historii”; Sebastian Frąckiewicz, „Za dużo Polski, za mało autora”, Paweł Timofiejuk, „O komiksie historycznym na świecie”; Jakub Jankowski, „Kilka uwag o portugalskim komiksie historycznym”; Aleksandra Duralska, „Językowa różnorodność w powieści komiksowej Krzyk ludu”; Bartosz Ślosarski, „Superman w ZSRR, czyli polityczność i alternatywa historyczna w komiksie”; Justyna Czaja, „II wojna światowa w tonacji buffo”; Thomas Anessi, „Komiks w cieniu Zagłady”; Maciej Jasiński, „Historyczne opowieści z Dziennika Wieczornego”; Daniel Gizicki, „Bądźmy dumni z polskiego komiksu!”; Jerzy Faliszek, „Siedemdziesięciolecie wojennych przygód Walentego Pompki”.

Numer uzupełniają ponadto komiksy takich autorów, jak: Dennis Wojda i Krzysztof Gawronkiewicz, Aleksandra Spanowicz i Bartosz Kurc, Gabriela Becla i Zbigniew Tomecki, Beata Sosnowska i Agnieszka Weseli, Tomasz Niewiadomski i Michał Traczyk, Sylwia Restecka i Joanna Sanecka czy Michał Ociesa. Rozprawy badaczy i opinie artystów wyrażone w ich dziełach uzupełnione zostały ponadto listą nowości oraz recenzjami. W bieżącym numerze ocenie krytyki poddany został komiks Supermeni Michała Szcześniaka i Justyny Marcinkiewicz oraz Wykolejeniec Grzegorza Janusza oraz Bereniki Kołomyckiej.

Najnowszy numer „Zeszytów Komiksowych” jest obowiązkową pozycją dla wszystkich tych, którzy komiksowe historie pragną czytać w szerokim kontekście kulturowym. Mam też nadzieję, że periodyk Błażejczyka i Traczyka szybko wejdzie do naukowego obiegu zyskując wysoki status nie tylko wśród komiksologów. Tym bardziej, że doskonałe wydanie oraz różnorodność tematów poszczególnych numerów (kolejny pod hasłem „Manga.pl”) już stoi na wysokim poziomie.

Dane techniczne

Forma wydania pismo
Wydawnictwo Centrala
Okładka miękka
Liczba stron 134 240x250 mm
Rok wydania 2011
ISBN / ISSN 1733-3008

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl