Wydawnictwa

ZESTAW: TEORIE OPORU

zestaw-teorie-oporu-trojka.jpg
  • promocja
Dostępność: brak towaru
Cena: 116,00 zł
zawiera 5.00% VAT, bez kosztów dostawy

Cena regularna: 194,00 zł

116.00
Najniższa cena od wprowadzenia towaru: 194,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Zestaw zawiera sześć tytułów wydanych w ramach serii "Teorie Oporu"

 

Niewolnicy Apple'a. Wyzysk i opór w chińskich fabrykach Foxconna.

Smartfony, tablety, notebooki, konsole do gier i komputery stacjonarne to dzisiaj ikony postępu, indywidualności, wolności i kreatywności. Dla wielu ludzi, których stać na zakup takich narzędzi i gadżetów, stanowią one podstawę organizacji pracy i życia codziennego. Zapowiedź udostępnienia urządzeń nowej generacji wywołuje ekscytację na całym świecie, obiecując nowe funkcje, jeszcze więcej rozrywki i atrakcji.

 

Sprzęt elektroniczny spływa potem i krwią. Miliony młodych zwykle migrantów zarobkowych, którzy musieli sprzedać swoją siłę roboczą, żeby przeżyć, harowały w nędznych halach produkcyjnych fabryk elektronicznych w Azji, Ameryce Łacińskiej i Europie Wschodniej. Stres, praca zmianowa, niskie płace, despotyczny sposób zarządzania, wypadki i choroby zawodowe to charakterystyczne cechy tego rodzaju przemysłowych obozów pracy. W medialnej wersji cyfrowego modernizmu, prezentowanej nam w hasłach reklamowych Apple’a czy Samsunga, nie ma miejsca na taki horror.

 

 

Szczegóły wydania:


forma wydania: książka
rok wydania: Poznań 2013
ilość stron: 236     150x210 mm
oprawa: miękka
ISBN 978-83-933082-5-5

 

Pisma rewolucyjne w polityce postpolitycznej pod redakcją Wernera Bonefelda

Różnice zdań występujące pomiędzy autorami z niniejszego zbioru, są mniej ważne niż wspólna więź łącząca ich krytyczne badania. Dlaczego społeczny byt człowieka przyjmuje formę kapitalistycznych stosunków społecznych, w których społeczeństwo występuje jako zwykły zasób ekonomiczny? Czas to pieniądz. Jeśli jednak czas jest pieniądzem, to czy człowiek jest jedynie padliną czasu? Jak to możliwe, że byt człowieka przyjmuje postać systemu ekonomicznego, w którym akumulacja fikcyjnego bogactwa i jego zabezpieczenie podczas kryzysu za pomocą podłych cięć, co oznacza redystrybucję bogactwa od biednych do bogatych, jest ważniejsza od dobrobytu całej klasy ludzi? Autorzy z tego zbioru twierdzą, że dopóki jedna klasa jest w stanie bezkarnie głodzić inną, wolność pozostaje jedynie nic niewartym urojeniem. Mówią też, że dopóki bogaci zachowują prawo do decydowania o życiu i śmierci innych, równość pozostaje również nic niewartym urojeniem.

SPIS TREŚCI:
Werner Bonefeld - Przedmowa do wydania polskiego – uwspólnianie i niepewność

I. MARKSIZM OTWARTY: OBALANIE I KRYTYKA

John Holloway - Na początku był krzyk
Johannes Agnoli - Destrukcja rolą uczonego w czasach nędzy
Harry Cleaver - Kategorie marksistowskie, kryzys kapitału i współczesne konstytuowanie się podmiotowści społecznej
Werner Bonefeld - Praktyka ludzka i wypaczenie: poza autonomią i strukturą

II. INSUREKCJA PRACY I GLOBALNY KAPITAŁ

Ferruccio Gambino - Krytyka fordyzmu w wydaniu szkoły regulacjonistycznej
George Caffentzis - Koniec pracy czy renesans niewolnictwa? Krytyka Rifkina i Negriego
Mariarosa Dalla Costa - Rozwój i reprodukcja
John Holloway - Kapitał jest w ruchu
Werner Bonefeld - Polityka zmiany: ideologia i krytyka
Antonio Negri - Kryzys przestrzeni politycznej

 

Szczegóły wydania:


forma wydania: książka
rok wydania: 2012
Ilość stron: 220     150x210 mm
Oprawa: miękka
ISBN 978-83-933082-0-0

 

Noam Chomsky - Polityka, anarchizm, lingwistyka

 

Dla tych, którzy znają Chomskiego jedynie jako analityka mediów i krytyka polityki międzynarodowej, ta wszechstronna książka przedstawia jego studia nad lingwistyką, teorią anarchistyczną i radykalną krytyką polityczną.

NACLA Report of the Americas.

Chomsky pokazuje nam jak niewiele wspólnego z wolnością, jeśli w ogóle, mają frazy w rodzaju "wolność wypowiedzi", "wolny rynek" czy "wolny świat". Pokazuje nam on, że wśród miriad wolności, do jakich rości sobie pretensje rząd USA znajdują się też takie, jak wolność mordowania, unicestwiania i dominacji. Wolność finansowania i sponsorowania despotów oraz dyktatorów na całym świecie. Wolność szkolenia, uzbrajania i chronienia terrorystów. Wolność obalania wybranych w demokratycznych wyborach rządów. Wolność gromadzenia i używania broni masowej zagłady - chemicznej, biologicznej i nuklerarnej. Wolność wypowiadania wojny każdemu krajowi, którego rząd ma odmienne zapatrywania.



Szczegóły wydania:


forma wydania: Książka
rok wydania: 2007
ilość stron: 252       150x210 mm
oprawa: miękka
ISBN 978-83-922180-7-4

 

Harry Cleaver - Polityczne czytanie Kapitału

 

Kapitał napisany przez Karola Marksa miał być bronią w rękach tych, którzy w kapitalizmie są bezbronni. Od czasu jego wydania rozumienie pojęcia „klasa robotnicza” znacznie się zmieniło. Obecnie zaliczyć do niej można również ludzi, którzy formalnie nie są robotnikami najemnymi, a ich praca jest nieopłacana – gospodynie domowe, studenci, rolnicy jak również bezrobotni. Pomimo tych zmian polityczna użyteczność Kapitału jest dla tych wszystkich grup nadal aktualna. Harry Cleaver, poprzez szczegółowe przestudiowanie rozdziału 1 Kapitału, pokazuje w jaki sposób można praktycznie zastosować zawarte w nim kategorie. Ich celem jest odkrycie mechanizmów zdobywania władzy jak również rozwoju walk społecznych. Autor wyjaśnia zasady, za pomocą których Kapitał może być przewodnikiem zarówno do zrozumienia kapitalizmu jak i oporu przeciwko niemu.

 

„Po obaleniu pod koniec lat 80. systemów sowieckiego typu i masowym napływie neoliberalnych doradców z Zachodu, wpływających na nowe postsowieckie rządy, pewien rodzaj powrotu do Marksa stał się nieuchronny. Wiele lat temu francuski filozof Jean-Paul Sartre zauważył, że ze wszystkich krytyków kapitalizmu Marks przeprowadził jego najbardziej szczegółową i dokładną analizę. Sartre doszedł przez to do wniosku, iż nie będzie można wykroczyć poza samego Marksa bez wykroczenia poza kapitalizm. Sądzę, że wciąż tak jest, bez względu na to czy mówimy o państwowym kapitalizmie systemu sowieckiego, czy tzw. 'prywatnym' kapitalizmie 'Zachodu', czy też osobliwym połączeniu ich obu, jakie widzimy obecnie w Chinach”.

 

 

Szczegóły wydania:


forma wydania: książka
rok wydania: 2011
ilość stron: 215    150x210 mm
oprawa: miękka
ISBN 978-83-926662-7-1

 

 

Pun Ngai - Pracownice chińskich fabryk

 

Za swoją książkę „Pracownice chińskich fabryk” uzyskała w 2005 r. nagrodę im. C. Wright Millsa. Zajmuje się problematyką pracy, płci i globalizacji. Jest założycielką i działaczką Chińskiej Sieci Pracowniczek (The Chinese Working Women Network). Pun Ngai obnaża drugą twarz fenomenalnego rozwoju Chin: jest nią wyzysk młodych pracownic, migrujących z chińskiej wsi.  Przez 2 lata pracowała i mieszkała z nimi, prowadząc badania na temat warunków pracy w fabryce elektronicznej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Shenzhen, w południowych Chinach. W Shenzhen 90 proc. zatrudnionych to młode kobiety. Pracują za grosze, 12 godzin na dobę, mają jedną wolną niedzielę w miesiącu, permanentnie brakuje im snu. Mieszkają w fabrycznych  barakach, jak gdyby w koszarach. Pun Ngai analizuje ich sytuację w kategoriach potrójnego systemu ucisku stosowanego przez patriarchalną kulturę, rynek i „socjalistyczne” państwo. Pomimo daleko idących zmian w Chinach takie hierarchie władz jak podział na miasto i wieś (opierający się na systemie meldunków niedostępnych wiejskim migrantom), jak i podział pracy, płac i uprawnień według płci czy przypisywane role i tożsamości okazały się niezwykle trwałe. Transformacja nie zmieniła tych nierówności i utrwalonych patriarchalnych wzorów, wprost przeciwnie – wprzęgła je do działania na rzecz rozwoju chińskiego kapitalizmu. W ten sposób gwałtownie rozszerzająca się na skalę globalną reprodukcja kapitalizmu w ciągu ostatnich trzydziestu lat doprowadziła do pogłębiania się nierówności klasowych i płciowych w skali globalnej. Pożegnanie z „analizą klasową” nie przyczyniło się do zaniku stosunków klasowych na Zachodzie, lecz do poszerzenia ich o społeczeństwa Trzeciego Świata, w którym relacje płciowe są nieodłączną częścią nagłego przekształcenia stosunków klasowych. Pun Ngai nie przedstawia jednak pracownic jako bezwolne podmioty ucisku.

 

Szczegóły wydania:


forma wydania: książka
wydawnictwo: Bractwo Trojka
miejsce wydania: Poznań 2010
ilość stron: 221
oprawa: miękka
ISBN 9788392666226

 

Michael Albert - Ekonomia uczestnicząca: życie po kapitalizmie

 

Jak pisze Albert: "Na całym świecie kapitalizmowi towarzyszą upokorzenia, uprzedmiotowienie ludzi i głód. Nikt rozsądny temu nie przeczy, ale nawet większość z tych, którzy gardzą kapitalizmem, obawia się, że bez niego może być jeszcze gorzej. Choć niektórzy z pewnością uważają kapitalizm za odpychający, to niewielu posiada jakąś alternatywę." Stąd ruchy, grupy czy organizacje alterglobalistyczne czy lewicowe, dostrzegające niesprawiedliwości systemu kapitalistycznego, poruszają się najczęściej w obrębie jego logiki, powtarzając liberalne slogany o "dobrodziejstwach wolnego rynku". Zdają się oni jednak, nie dostrzegać faktu, że negatywne strony kapitalizmu nie są jedynie "wypadkami przy pracy", które można "naprawić" bez naruszania jego podstaw. Michael Albert w swojej książce nie pozostawia wątpliwości: nie da się usunąć skutków, bez likwidacji przyczyn.

 

Główną wartością książki, jest fakt, że nie skupia się ona jedynie na krytyce systemu kapitalistycznego, ale kreśli praktyczną alternatywę wobec niego, zgodnie z tezą, że "to, co człowiek stworzył, może zmienić - feudalizm nie był wieczny, niewolnictwo nie było wieczne, kapitalizm też nie jest wieczny". Albert nie popada przy tym w naiwny utopizm, pokazując raczej możliwości praktycznej realizacji wizji gospodarki uczestniczącej, niż formułując sztywny program, wymagający spełnienia nierealnych żądań. To gospodarka ma się dostosować do człowieka, a nie na odwrót.

 

Książka, choć dotyczy kwestii ekonomicznych, jest pisana językiem zrozumiałym, odwołując się do przykładów z życia codziennego. Wiele z nich wynika z realnych doświadczeń, gdyż inicjatywy ekonomiczne oparte o zasady gospodarki uczestniczącej istnieją już dziś w wielu miejscach na świece.

 

Szczegóły wydania:


forma wydania: Książka
miejsce wydania:  2007
ilość stron: 324     150x210 mm
oprawa: miękka
ISBN 978-83-923977-5-5

Dane techniczne

Forma wydania książka
Wydawnictwo Oficyna Trojka
Okładka miękka
Liczba stron 1472 ( całość ) 150x210 mm

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl