Wydawnictwa

Westerplatte. Załoga śmierci - Mariusz Wójtowicz-Podhorski, Krzysztof Wyrzykowski

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 39,90 zł 39.90
zawiera 5.00% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Album o objętości 128 stron (100-stronicowy komiks i suplement historyczny) jest paradokumentalnym zapisem 7 dni bohaterskiej obrony WST oraz okresu bezpośrednio ją poprzedzającego. Komiks opowiada też krótko o wcześniejszych dziejach półwyspu. Plansze graficzne uzupełniają zdjęcia archiwalne, teksty ujawniające nieznane szczegóły obrony Westerplatte, przedstawiające dzieje tego miejsca na przestrzeni od okresu powojennego do dzisiaj, a także plany, mapy, wizualizacje obiektów obronnych, opisy broni, kalendarium wydarzeń i inne.

 

Głównymi atutami fabularnymi albumu są jego paradokumentalny charakter, wyczucie dramaturgii, czytelność i znaczna objętość, a przede wszystkim przedstawienie prawdziwej historii obrony WST, czyli odkłamanie mitu o wyłącznym dowództwie mjr Sucharskiego i oddanie sprawiedliwości faktycznemu dowódcy obrony w dniach 3-6 września 1939 r. - kpt. Dąbrowskiemu, który przejął dowództwo na skutek załamania psychicznego majora. Fabuła Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego, znawcy tematu, autora obszernego opracowania książkowego Westerplatte 1939. Prawdziwa historia (2009), skonstruowana na podstawie zgromadzonych dokumentów, ukazuje też, że w sprawie długości obrony istniały zasadnicze rozbieżności wśród dowodzących. To bardzo dramatyczne sceny, nie mniej niż obrazy samej walki. Podobnie ostre spory, dotyczące ataku, toczyły się wśród oficerów niemieckich, będących pod presją wyższego dowództwa i samego Hitlera, nalegającego na jak najszybsze zdobycie Westerplatte. Album opisuje więc precyzyjnie nie tylko działania obrońców, ale także dokładnie przedstawia działania atakujących. Komiks nie wygładza ani języka obrońców, ani zachowań szeregowych żołnierzy. Działali w warunkach skrajnie trudnych, większość nie znała wojny, stąd objawy paniki i strachu wśród kilku z nich są zrozumiałe, nie ujmują jednak nic z bohaterstwa całej załogi.

 

Niezaprzeczalną zaletą komiksu są czarno-białe rysunki wykonane przez Krzysztofa Wyrzykowskiego, grafika specjalizującego się w komiksie, jednego z najlepszych rysowników parających się trudną tematyką historyczną. Komiks o Westerplatte był jego pełnoalbuowym debiutem. Narysowanie 100 plansz komiksu do dzisiaj jest w Polsce ewenementem. Od tego czasu artysta stworzył kilkanaście komiksów historycznych oraz okładek (m. in. o zabójstwie księdza Popiełuszko, Łupaszce, Korfantym, żołnierzach wyklętych).

 

Pierwsze wydanie albumu ukazało się w 2004 r. i wzbudziło sporą sensację oraz duże zainteresowanie mediów i czytelników. Wielu krytyków twierdzi, że od tego tytułu rozpoczęła się w Polsce moda na komiksy historyczne. Nakład publikacji wkrótce się wyczerpał i przez lata była ona pozycją wielce poszukiwaną, osiągająca na aukcjach wysokie ceny.


Drugie wydanie albumu zostało poprawione i uzupełnione. Otrzymało też nową okładkę. Album ukazuje się w szczególnym momencie - 5 sierpnia zmarł bowiem ostatni uczestnik obrony Westerplatte mjr Ignacy Skowron. Jego apel o wsparcie społecznej inicjatywy budowy Muzeum Westerplatte jest opublikowany w komiksie.

 

o autorach

Mariusz Wójtowicz-Podhorski: ur. w 1973 r. w Gdańsku. Historyk obrony Westerplatte, uznany ekspert w tej dziedzinie. Pomysłodawca i współautor (scenariusz) paradokumentalneych komiksów wojennych Westerplatte. Załoga śmierci (wyd. 2004) oraz Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku (2010). Autor 700-stronicowej monografi i bitwy Westerplatte 1939. Prawdziwa historia. Prezes działającego od 2003 r. Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, mającym na koncie wiele spektakularnych sukcesów, w tym m.in. zainicjowanie rozpoczęcia intensywnych prac zmierzających do nadania temu miejscu wyglądu z 1939 r. oraz zbudowania Muzeum Westerplatte, wytropienie i sprowadzenie do Polski zabytkowych armat wz. 02 i wz. 36 Bofors, uratowanie od wywiezienia z kraju unikatowego Polskiego Fiata 508/II z 1934 r. czy odnalezienie przedwojennego bezcennego serwisu porcelanowego z kasyn ofi cerskiego i podofi cerskiego z Westerplatte. Pełnomocnik Wojewody Pomorskiego ds. rewitalizacji Westerplatte w l. 2006-2008. Kierownik Muzeum Westerplatte oddziału Muzeum Historii Polski od listopada 2007 do października 2008. Miłośnik techniki wojskowej i historii II w.ś. Spadochroniarz, płetwonurek, motorowodniak, instruktor strzelectwa. Wielokrotny uczestnik szkoleń prowadzonych przez instruktorów wojskowych jednostek specjalnych z kraju i zagranicy. Organizator i uczestnik także wielu ekstremalnych ekspedycji. Jedna z jego trekkingowych samotnych wypraw przez Saharę wyróżniona została w konkursie Podróżnik Roku Magazynu Podróże. Za inicjatywę i działania wychowawcze dla młodych pokoleń Polaków, dbanie o prawdę, tradycje narodowe i historyczne, kultywowanie pamięci o bohaterskich czynach polskich żołnierzy, ratowanie pamiątek narodowych i zabytków Pomnika Historii Westerplatte, Mariusz Wójtowicz-Podhorski został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi. Otrzymał także odznaczenia m.in.: odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, medal Wojewody Pomorskiego Sint Sua Praemia Laudi i odznakę honorową 200-lecia 4. Pułku Piechoty z Kielc.


Krzysztof Wyrzykowski: ur. w 1975 r. w Bydgoszczy. Rysownik, ilustrator oraz grafi k projektatnt. Absolwent bydgoskiego PLSP oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Grafi ka. Podczas nauki w liceum zetknął się z twórcami Studia Komiks Polski, co wywarło znaczący wpływ na rozwój jego talentu. Debiutował w 1997 roku komiksami Pomarańczowy deszcz, Los Lobos, Marionetki, Dies Irae oraz Idioci w magazynie komiksowym Kontra, który współtworzył i współredagował. Jego projekt komiksu Idioci zdobył w 2006 roku trzecią nagrodę w drugiej edycji europejskiego konkursu na najlepszy komiks zorganizowanego przez telewizję Arte i wydawnictwo Glenat. Autor warstwy grafi cznej opowieści Westerplatte. Załoga Śmierci, (scen. Mariusz Wojtowicz-Podhorski), który wywołał znaczne poruszenie wśród czytelników i w mediach. Specjalizuje się w opracowaniach grafi cznych komiksów historycznych. Ważniejsze komiksy i okładki: 2011 - Wolna Polska - 650 metrów pod ziemią (okładka), 2011 - Wilcze tropy - 2 - Orlik (rysunek), 2011 - Wilcze tropy - 1 - Zygmunt (rysunek), 2010 - Wyzwolenie? 1945 (rysunek), 2010 - Kroniki epizodów wojennych - 2 - Pierwsi w boju (okładka), 2010 - Korfanty (rysunek), 2009 - Łupaszka - 1939 (rysunek), 2008 - Strefa Komiksu - 10 - Apokalipsa, cz. 1 (rysunek, scenariusz), 2008 - Słynni Polscy Olimpijczycy - 6 - Bogdan Wenta (kolor, rysunek), 2008 - Słynni Polscy Olimpijczycy - 2 - Adam Małysz (rysunek), 2007 - Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności - [w: Mały Gość Niedzielny] (rysunek), 2006 - 1981: Kopalnia Wujek (okładka), 2006 - 1956: Poznański Czerwiec - (twarda oprawa) (okładka), 2006 - 1956: Poznański Czerwiec (okładka), 2005 - Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi (rysunek), 2005 - Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności (rysunek), 2004 - Kroniki epizodów wojennych - 1 - Westerplatte: Załoga śmierci (rysunek), 2003 - Kontra - 6 - (1/2003) (okładka).

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl