Wydawnictwa

Ukraina. Wzajemne spojrzenia

ukraina-wzajemne-spojrzenia-album-ksiazka-trojka.jpg
  • promocja
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 131,00 zł
zawiera 5.00% VAT, bez kosztów dostawy

Cena regularna: 150,00 zł

131.00
Najniższa cena od wprowadzenia towaru: 150,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Wyjątkowy album będący niespotykaną lekcją historii i relacji dwóch krajów. Polska i Ukraina, sąsiadujące państwa, spoglądają na dzieje swoich stosunków przez pryzmat sztuki. Prezentowane w albumie dzieła budują zupełnie nowe konteksty, także społeczne i polityczne, bo właściwie przez całą historię nowoczesną kultura stanowiła dla obu narodów substytut nieistniejącego państwa.


W albumie zaprezentowano 75 dzieł autorstwa 57 artystów polskich i ukraińskich. Najstarsze pochodzą z XVIII wieku, ale główny korpus stanowi sztuka współczesna, stosunkowo mało znana w Polsce, a odwołująca się do wielu doświadczeń politycznych i społecznych, takich chociażby jak Rewolucja Godności czy wydarzenia w Donbasie.


Obok nazwisk klasyków ukraińskiej sztuki, takich jak Taras Szewczenko czy Ilja Repin znajdziemy tu także dzieła artystów współczesnych – m. in. Włady Rałko, Oleha Tisoła, Romana Minina, Anatolija Krywołapa czy grupy R.E.P. Towarzyszą im dzieła polskich artystów – od Jana Stanisławskiego czy Leona Wyczółkowskiego po Aleksandrę Kubiak i Tomasza Armadę.


W albumie znajdują się najbardziej mitotwórcze symbole używane w kulturze obu krajów, a między nimi przeciągane są zupełnie współczesne, nowe nici: ukraiński tożsamościowy mit kozaczyzny okazuje się pokrewnym wątkiem wobec polskiego mitu powstańczego, symbolika ukraińskiej chaty wiąże się z polskim dworem, kozacy i sarmaci przyglądają się sobie na portretach trumiennych z XVIII wieku, mit czarnoziemu zderza się z nowoczesnymi projektami grupy R.E.P., a Donieck i Lwów rozpoczynają kolejne, biegnące równolegle ściegi wyobraźni.


Na oczach czytelnika rodzi się nowy kanon symboli, co przekłada się na narodziny zupełnie innej jakościowo narracji. Proces ten nie odbywa się jednak na drodze konfliktu i polemiki, ale poprzez dialog, splątanie wątków.

Dane techniczne

Forma wydania książka
Wydawnictwo Międzynarodowe Centrum Kultury
Okładka twarda
Liczba stron 262
Rok wydania 2022
ISBN / ISSN 9788366419308

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl