Wydawnictwa

Rzecz-popolita. Poza własność prywatną i dobro publiczne - Michael Hardt, Antonio Negri

Michael_Hardt__A_509c05d6c40dc.jpg
  • promocja
Dostępność: brak towaru
Cena: 33,00 zł 47,00 zł 33.00
zawiera 5.00% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

 

Książka autorstwa amerykańskiego filozofa Michaela Hardta oraz filozofa i rewolucyjnego aktywisty politycznego, Antonia Negriego, może być uznana za jedną z najbardziej aktualnych propozycji ujęcia współczesnych procesów transformacji świata społecznego i gospodarczego. A także za równie aktualny projekt, zarówno filozoficzny, jak i polityczny, zmieniania tego świata.

Rzecz-pospolita to próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób możemy dzisiaj ponownie zapytywać o możliwości i horyzonty komunistycznej praktyki politycznej i teoretycznej. Stanowi ona nie tylko powrót do tradycji siedemnastowiecznych traktatów o rządzie, lecz jest także swego rodzaju manifestem politycznym, klarowną wykładnią i podsumowującym zwieńczeniem trylogii Hardta i Negriego zapoczątkowanej przez Imperium. Stojące w centrum Rzeczy-pospolitej pojęcie „dobra wspólnego” należy postrzegać nie tylko jako próbę rekonceptualizacji polityki oddolnych, samo-organizujących się ruchów społecznych – a więc wysiłek objęcia wspólną perspektywą teoretyczną najróżniejszych form protestu, oporu i demokratycznej partycypacji społecznej – ale także jako propozycję nowego paradygmatu filozoficznego myślenia.

 

Dla Briana Andersona, recenzenta z „Wall Street Journal”, Rzecz-pospolita jest mroczną i złą książką. Francisowi Fukuyamie wydaje się niebezpieczna. Przedstawiciele kapitalistycznych think tanków nie mylą się. Ich strach ma uzasadnione podstawy.

Gigi Roggero, autor książki The Production of Living Knowledge (2011)

 

Rzecz-pospolita Hardta i Negriego dzisiaj, dwadzieścia lat po upadku muru berlińskiego oraz dziesięć lat od rozpoczęcia się aktualnego kryzysu, jawi się jako książka niezwykle aktualna. Jako manifest polityczny przeciwstawia się ona bowiem zarówno widmom komunizmu państwowego, jak i kapitalizmu – tak odczytywana jest przez czytelników z dawnych socjalistycznych krajów Europy Wschodniej, będących świadkami kryzysu obu systemów w czasie krótszym niż życie jednego pokolenia.

Matteo Pasquinelli, autor Animal Spirits: A Bestiary of the Commons (2008)

 

 

• • •

Antonio Negri (1933) – włoski filozof i działacz polityczny, wykładał m.in. na Uniwersytecie w Padwie, École Normale Supérieure w Paryżu oraz Université de Paris VIII. W latach 60. i 70. brał czynny udział w działaniach na rzecz włoskiego ruchu robotniczego (jako współzałożyciel Potere Operaio i Autonomia Operaia Organizzata). W roku 1979 roku został osadzony w więzieniu jako podejrzany o współudział w porwaniu i zamordowaniu przez Czerwone Brygady premiera Włoch, Aldo Moro. W roku 1983 opuścił więzienie dzięki mandatowi poselskiemu i wkrótce zbiegł do Francji. Po powrocie do Włoch, w latach 1997-2003 dokończył odbywanie skróconej kary. Autor m.in. Marx oltre Marx : quaderno di lavoro sui Grundrisse (1979), Les Nouveaux espaces de liberté (1985, wspólnie z Félixem Guattarim), Il lavoro di Giobbe: il famoso testo biblico come parabola del lavoro umano (1990), Powrót. Alfabet biopolityczny. Rozmowa z Anne Dufourmentelle (2002, polskie wydanie 2006), Goodbye Mr Socialism! (2006, polskie wydanie 2008, rozmowa z Rafą „Vavolim” Scelsim) oraz pięciu książek napisanych wspólnie z Michaelem Hardtem: Labor of Dionysus: a Critique of the State-form (1994), Imperium (2000, polskie wydanie 2005), Multitude: War and Democracy in the Age of Empire (2004), Rzecz-pospolita. Poza własność prywatną i dobro publiczne (2009, polskie wydanie 2012), Declaration (2012).

 

Michael Hardt (1960) – amerykański filozof polityki i teoretyk literatury. Absolwent inżynierii (pracował w Ameryce Łacińskiej, popularyzując alternatywne źródła energii) i komparatystyki literackiej. Autor Gilles Deleuze: an Apprenticeship in Philosophy (1993) oraz pięciu książek napisanych wspólnie z Antonio Negrim: Labor of Dionysus: a Critique of the State-form (1994), Imperium (2000, polskie wydanie 2005), Multitude: War and Democracy in the Age of Empire (2004), Rzecz-pospolita. Poza własność prywatną i dobro publiczne (2009, polskie wydanie 2012), Declaration (2012).

Dane techniczne

Forma wydania książka
Wydawnictwo Ha!art
Okładka miękka ze skrzydełkami
Liczba stron 526 125x195 mm
Stan nowa
Uszkodzenia stan dobry , nieznaczne zagięcia narożników okładki
ISBN / ISSN 978-83-62574-70-4

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl