Wydawnictwa

Kobiety w Polsce, 1945–1989. Nowoczesność, równouprawnienie, komunizm - M. Fidelis, B. Klich-Kluczewska, P. Perkowski, K. Stańczak-Wiślicz

M._Fidelis__B._K_602b9fe36dad6.jpg
  • promocja
Dostępność: brak towaru
Cena: 42,00 zł
zawiera 5.00% VAT, bez kosztów dostawy

Cena regularna: 49,00 zł

42.00
Najniższa cena od wprowadzenia towaru: 49,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

„Książka śledzi losy kobiet w Polsce lat 1945-1989 na szerokim tle komunizmu i historii powojennej Europy.

 

Oparta o obszerną i najnowszą światową literaturę przedmiotu oraz kwerendy różnorodnych źródeł historycznych, zainteresuje czytelniczki i czytelników pragnących zapoznać się z historią kobiet w komunizmie i historią Polski, szeroko rozumianymi studiami nad problematyką genderową, historią feminizmu i historią społeczną. Przybliża najważniejsze badania i ukazuje znaczenia historii gender/kobiet dla Europy Środkowo-Wschodniej. Porusza zagadnienia aktywności kobiet w polityce, doświadczeń kobiet pracujących w mieście i na wsi, gospodarstwa domowego, ról kobiet w rodzinie, dorastania i awansu edukacyjnego, biopolityki oraz kultury urody. Zostały one zaprezentowane w kontekście tytułowych pojęć nowoczesności i równouprawnienia, aby ukazać komunistyczne projekty kierowane do kobiet na tle doświadczeń drugiej połowy XX wieku w innych krajach.

 

Z pewnością książka ta ma wszelkie szanse na miano kanonicznej historii kobiet powojennej Polski i nie dlatego, że dostarcza gotowych odpowiedzi, ale właśnie dlatego, że wskazuje na konieczność stawiania nowych pytań, kwestionowania utrwalonych schematów myślowych, rewizji dotychczasowej wiedzy” – z recenzji dr Dobrochny Kałwy.

 

„Książka jest świetnie napisana, lekkim językiem dyskutuje czasem bardzo skomplikowane tematy. (…) Bardzo interesujące są analizy źródeł, które pozwalają prześledzić myślenie autorów oraz ich metody pracy ze źródłami. Dużym atutem tej pracy jest bogactwo cytatów i indywidualnych historii, które pozwalają zrozumieć życiowe dylematy czy problemy” – z recenzji dr Anny Müller.

Dane techniczne

Forma wydania książka
Wydawnictwo Universitas
Okładka miękka ze skrzydełkami
Liczba stron 520
Rok wydania 2020
ISBN / ISSN 978-83-242-3630-5

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl