Wydawnictwa

Estetyka ogrodu. Między sztuką a ekologią - Mateusz Salwa

Mateusz_Salwa____5848745898267.jpg
  • promocja
Dostępność: brak towaru
Cena: 30,00 zł
zawiera 5.00% VAT, bez kosztów dostawy

Cena regularna: 34,90 zł

30.00
Najniższa cena od wprowadzenia towaru: 34,90 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Książkę Mateusza Salwy otwiera studium paryskiego Ogrodu-lasu na wewnętrznym dziedzińcu nowego budynku Biblioteki Narodowej w Paryżu. Nawiązanie do tej realizacji, poddanej wstępnie wielostronnemu oglądowi, znajdziemy też w końcowych partiach Estetyki ogrodu. „Wielostronny ogląd” oznacza tu wielość tropów interpretacyjnych (także krytycznych), które Autor otwiera i następnie - w kolejnych rozdziałach- szczegółowo rozwija, pokazując jak estetyczne doświadczenie ogrodu przemodeluje nasze sposoby myślenia (o) i działania (w) ogrodzie w szerszych kontekstach etycznych i społeczno-politycznych (także tych o wymiarze globalnym).

Podkreślić warto, że Mateusz Salwa nie wpisuje swoich badań w nurt radykalnej krytyki nowoczesności (co we współczesnej ‘posthumanistyce’ częste), przekonuje natomiast – gromadząc liczne argumenty – do osłabienia dominującej wcześniej orientacji antropocentrycznej. Otwiera się w ten sposób „nowa wrażliwość na naturę” odczuwana i praktykowana w interesie zarówno ludzi, jak i bytów innych - niż - ludzkie. Powiedzieć, że zebrane w poszczególnych rozdziałach argumenty są liczne, to powiedzieć za mało. Przekonuje bowiem nie ich ilość, lecz przede wszystkim jakość. Rzetelnej znajomości dawnej i współczesnej literatury dotyczącej ogrodów i ich kontekstów towarzyszy bowiem pogłębiony namysł historyczno-krytyczny. Relację zachodzącą między koncepcją Autora a poglądami badaczy, z którymi wchodzi w książce w dialog, można określić jako korespondencję korygującą, czyli najbardziej wartościowy w humanistyce sposób przepracowania zastanego „materiału myślowego”.

Anna Zeidler-Janiszewska

Mateusz Salwa - historyk sztuki i estetyk, adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego; aktualnie zajmuje się filozoficzną problematyką ogrodów i krajobrazów; autor przekładów z języka włoskiego i angielskiego; opracował i przełożył m. in. R. Assunto, "Filozofia ogrodu".

Dane techniczne

Forma wydania książka
Wydawnictwo Przypis
Okładka miękka ze skrzydełkami
Liczba stron 320 145x220 mm
Rok wydania 2016
ISBN / ISSN 978-83-62409-56-3

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl