Wydawnictwa

Detal w typografii - Jost Hochuli

Jost_Hochuli_____4f0d9cab7647f.jpg
  • promocja
Dostępność: brak towaru
Cena: 32,00 zł
zawiera 5.00% VAT, bez kosztów dostawy

Cena regularna: 36,00 zł

32.00
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 36,00 zł Jeżeli produkt jest sprzedawany krócej niż 30 dni, wyświetlana jest najniższa cena od momentu, kiedy produkt pojawił się w sprzedaży.
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Detal w typografii to zwięzłe wprowadzenie w zagadnienia dotyczące litery, wyrazu, wiersza oraz interlinii, czyli tych elementów, które wpływają na czytelność druków. Są to elementy często zaniedbywane przez grafików i typografów obu płci, ponieważ nie traktuje się ich jako ‹kreatywne›.

 

Ciekawy układ typograficzny może zainteresować odbiorców, jednak lektura tekstu, który nie został w szczegółach dopracowany, szybko staje się męcząca i nie daje czytelnikowi zbyt wiele radości.

 

Niniejszą książeczkę polecamy więc wszystkim, którzy chcą, aby przygotowywane przez nich publikacje były nie tylko oglądane, ale też z przyjemnością czytane. Jest napisana przystępnie, by była zrozumiała zarówno dla profesjonalnego projektanta jak i każdego czytelnika – laika w dziedzinie typografii.

 

Detal w typografii został wydany po raz pierwszy przez Compugraphic Corporation, Wilmington (MA) w językach niemieckim, angielskim, francuskim, holenderskim, hiszpańskim, włoskim i szwedzkim. W roku 2001 wersja niemiecko­języczna została poszerzona i opublikowana we wzorniku pism Clausen & Bosse, Leck. W roku 2005 Verlag Niggli AG, Zürich, wydało zaktualizowaną i uzupełnioną wersję tekstu. W 2008 roku ukazał się on również w języku angielskim nakładem Hypen Press, London.

 

Drugie polskie wydanie uwzględnia zmiany wprowadzone przez Autora w najnowszym wydaniu niemieckojęzycznym. Edycja polska zawiera polskie przykłady i omawia wiele zagadnień z punktu widzenia rodzimej typografii.

 

Jost Hochuli, urodzony w 1933 r. szwajcarski projektant, typograf i autor książek o projektowaniu, wydawca i nauczyciel. Po studiach w Kunstgewerbeschule w St. Gallen uczył się zecerstwa w oficynie Zollikofer. W latach 1958–1959 studiował w pracowni Adriana Frutigera w École Estienne. Od 1959 r. pracuje jako niezależny grafik w St. Gallen, prowadząc własne atelier specjalizujące się w projektowaniu książek i grafice użytkowej. Od 1967 r. wykłada projektowanie graficzne i typografię w St. Gallen i Zurychu. W 1979 r. wraz ze wspólnikami założył wydawnictwo VGS Verlags­gemeinschaft St. Gallen, któremu przewodniczył przez 25 lat. W latach 1983–1998 redagował i projektował wydawane raz w roku zeszyty ‹Typotron›. Od 2000 r. projektuje roczniki ‹Ostschweiz›, a każdy jest arcydziełem sztuki edytorskiej.

Jost Hochuli zaprojektował ponad 100 tytułów wydanych przez VGS Verlagsgemeinschaft St. Gallen. Opiekował się ponad 80 książkami z programu prowadzonego przez Szwajcarską Fundację dla Kultury Pro Helvetia.

Jego prace były pokazywane na licznych wystawach w Szwajcarii i poza jej granicami. W roku 1989 otrzymał nagrodę Icograda-Ehrenpreis na między­narodowej wystawie IBA w Lipsku. W 1999 r. został laureatem jednego z najwyższych na świecie wyróżnień w dziedzinie projektowania książek: Nagrody Gutenberga Miasta Lipska. W 2004 r. uhonorowano go Nagrodą Jana Tschicholda. Jest członkiem honorowym International Society of Typographic Designers.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przekład: Agnieszka Buk

 

Dane techniczne

Forma wydania książka
Wydawnictwo d2d
Okładka miękka ze skrzydełkami
Liczba stron 68 125x210 mm
Rok wydania 2018
ISBN / ISSN 978-83-950382-0-4

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl