Wydawnictwa

A słabi muszą ulegać? Europa, polityka oszczędnościowa a zagrożenie dla globalnej stabilizacji- Janis Warufakis

Janis_Warufakis__58ca83c1b1194.jpg
  • promocja
Dostępność: brak towaru
Cena: 50,00 zł
zawiera 5.00% VAT, bez kosztów dostawy

Cena regularna: 54,90 zł

50.00
Najniższa cena od wprowadzenia towaru: 54,90 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Powstanie i kryzys strefy euro to efekt nadziei, marzycielskich założeń, kompletnie nietrafionych pomysłów i brutalnych starć polityków. Sam początek tej historii, obwieszczenie Johna Connally’ego, sekretarza skarbu w gabinecie Richarda Nixona, o demontażu globalnego systemu walutowego z Bretton Woods, nadaje jej dramatyczną tonację. Connally tłumaczył ten ruch z kowbojską prostotą: „Na mój rozum ci wszyscy cudzoziemcy tylko myślą, jak nas wyrolować, dlatego my powinniśmy ich wyrolować pierwsi”. Odpowiedź Europejczyków na gest Nixona miała bardziej dystyngowany charakter. Helmut Schmidt i Valéry Giscard d’Estaing poprzedzili ustanowienie Europejskiego Systemu Walutowego symbolicznym spotkaniem w katedrze w Akwizgranie, gdzie pokłonili się szczątkom Karola Wielkiego. Tak jak on chcieli zjednoczyć Europę, choć część elit uważała, że ich marzenia to majaki. Norman Tebbit, ulubiony minister Margaret Thatcher, nazwał jeden z elementów ESW, mechanizm kursów walutowych, mechanizmem kryzysu wiekuistego.

 

Historia powstania i upadku europejskiej waluty spisana przez Janisa Warufakisa wciąga i porusza. Służy też ku przestrodze, bo jak pisze autor, „zjednoczona Europa oparta na wolnym handlu, swobodnym przepływie kapitału, wspólnym prawie pracy i wspólnej walucie da się, niestety, pogodzić zarówno z programem nazistowskim, jak i z programem postępowym, humanistycznym, internacjonalistycznym. Tę otrzeźwiającą myśl dzisiejsza Europa ma obowiązek utrwalić w swej zbiorowej świadomości”.


W Europie stało się coś bardzo, bardzo złego. Janis Warufakis widział to z bliska. Posłuchajmy, co ma nam do opowiedzenia. Może jeszcze nie jest za późno.
Rafał Woś, „Polityka”

 

 

 

 

 

Dane techniczne

Forma wydania książka
Wydawnictwo Krytyka Polityczna
Okładka twarda
Liczba stron 416 145 m x 205 mm
Rok wydania 2017
ISBN / ISSN 978-83-65369-67-3
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl