Jeszcze więcej O NAS :)
O NAS

Cześć,

Z tej strony Kasia i Metys :)

Miło nam Cię poznać! Przychodzimy do Ciebie jako część Kolektywu Trojka, by opowiedzieć Ci co nieco o tym, co nam w duszach gra i jak się ten cały galimatias ma do książek.

Oficyna Wydawnicza Bractwa Trojka powstała w 1994 roku w Poznaniu. Jak więc widzisz już ładnych parę lat bujamy się po tym świecie ze swoimi wydawnictwami i idejkami. Historia powstania naszego wydawnictwa, a następnie księgarni, jest bardzo ciekawa (choć możemy nie być obiektywni w tym temacie ). Metys opisał ją w artykule pt. „Trojka Story czyli jak powstało Bractwo Trojka”. Zachęcamy do przeczytania!

Nasze życie w dużej mierze kręci się wokół książek – wydajemy je, sprzedajemy, dystrybuujemy, recenzujemy i przede wszystkim czytamy w dużych ilościach. Nic z tych rzeczy nie stało się przypadkiem, a wynikło z prawdziwej miłości do słowa pisanego, którym Metys chciał się dzielić z innymi. Prapoczątki Trojki bowiem, to szperanie w antykwariatach, opuszczonych strychach i pudłach wystawionych na śmietnik, a następnie puszczanie w świat swoich znalezisk.

Nic się w tym temacie nie zmieniło – nadal lubimy się dzielić swoją pasją (i nadal buszujemy w antykwariatach). Pomagamy więc w wyborze wartościowej literatury. Nie znajdziesz u nas setek tysięcy przypadkowych książek. Wszystko co trafia do naszej księgarni jest starannie wybrane. Z drugiej jednak strony, nie lubimy się ograniczać. Od samego początku działalność Trojki nie była sztywno określona, dlatego w naszym katalogu można znaleźć poezję, prozę, komiks, reportaż, poradniki i wiele więcej.

Działamy w ruchu anarchistycznym, którego Trojka jest nieodłącznym elementem. Nie znaczy to jednak, że znajdziesz u nas wyłącznie książki, które idą po „naszej” linii ideowej. Jest wręcz przeciwnie, bo choć na pierwszym miejscu dbamy o dostęp do wydawnictw anarchistycznych i pokrewnych, to i książki kontrowersyjne z anarchistycznego punktu widzenia można u nas znaleźć. Lubimy bowiem wkładać kij w mrowisko, burzyć emocje i wywoływać dyskusję. Ważne jest dla nas, by w głowach naszych i osób korzystających z księgarskich zasobów Trojki, zawsze kotłowały się myśli, idee, spory z samym sobą i ze światem, by furczało, trajkotało i iskrzyło. Bo tylko w taki sposób – z ciągłego kwestionowania tego, co w sobie i poza nami – wykuć się mogą idee i czyny zdolne zawojować nawet jeśli nie cały świat, to samego siebie.

Teksty wydawane przez Trojkę zawsze więc ujmują rzeczywistość, w której żyjemy w sposób maksymalny. Odwołują się one do różnych dziedzin: historii, polityki, filozofii, kultury, ekonomii, ekologii, feminizmu. Z założenia mają jednak łączyć owe nurty i łamać zawarte w ich ramach ograniczenia. Punktem wyjścia jest dla nas krytyczne traktowanie wszelkich stosunków dominacji, które występują na różnych poziomach życia społecznego. Jedynie poprzez przekroczenie normy określonej przez władzę, możemy mówić o jej realnej krytyce. Jeżeli krytyka za pomocą słowa i pisma posiadać ma jakikolwiek sens, musi zostać przełożone na praktykę. To w odniesieniu do niej wydajemy książki.

Na co dzień w Trojce pracujemy my – Kasia i Metys. Wpisujemy nowości na stronę, przekładamy papierki, odpisujemy na maile i odbieramy telefony. Trojka jest jednak znacznie bardziej złożonym organizmem wydawniczym, który funkcjonuje sprawnie dzięki wielu prześwietnym osobom. Jesteśmy kolektywem, co oznacza, że osoby uczestniczące w Trojce są równe wobec siebie.

Mimo, że funkcjonujemy w otoczeniu „rynkowym”, to jednak nie do końca na jego zasadach. U nas nie ma szefa. Osoby tu pracujące nie są zatrudniane na zasadach kapitalistycznych, które opierają się na hierarchii oraz wykorzystaniu innych. Pozostając częścią ruchu społecznego, nasz kolektyw zmierza do rozszerzania jego autonomii od instytucji państwa i kapitału. Z tych względów naszym celem nie jest dopasowanie się do realiów rynku, lecz rozwój samoorganizacji społecznej.

Działalność wydawnicza jest dla nas dopełnieniem aktywności na innych polach. Organizujemy się lokalnie oraz w skali kraju. Współtworzymy najstarszy w Polsce squat Rozbrat potwierdzający, że niezależne centrum społeczne nie musi być utopią. Prowadzimy „Bibliotekę Anarchistyczną” spełniającą funkcję archiwum radykalnych wydawnictw z całego świata. Rozwijamy OZZ Inicjatywa Pracownicza i Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów. Uczestniczymy w działaniach Zielonej Fali, która walczy z globalnym kryzysem ekologicznym i współtworzymy Wolne Ogródki Działkowe. Wydajemy też ogólnopolską Gazetę Anarchistyczną A-tak i tworzymy niezależną od sponsorów, mód i dotacji kulturę, niezależne media, kluby dyskusyjne, alternatywną ekonomię i wiele innych inicjatyw.

Szerzymy naszą myśl i uczynek poprzez niezależną sieć dystrybucji pocztowej, internetowej, sprzedaż podczas koncertów, spotkań, imprez oraz w księgarniach.

Z tak zwanych zysków realizujemy nasze – kolektywu wydawniczego – wizje, idee, odjazdy.

Jesteśmy również otwarci na każdego, szczególnie jeśli mowa o dystrybucji i promowaniu niezależnego ruchu wydawniczego. Poszukujemy w związku z tym osób zajmujących się dystrybucją, tłumaczeniami czy składem, osoby piszące i ludzi, którzy chcieliby czynnie rozwijać niezależne formy komunikacji.

Podsumowując więc, bo już chyba przynudzamy, Trojka to nie tylko oficyna wydawnicza. To przede wszystkim sieć wymiany działań, idei, krytyki, szalonych wizji, poważnych rozkmin i co tylko do łba strzeli. I do tego właśnie Cię zapraszamy.

A jakie to do tej pory miało przełożenie na książki, możesz podejrzeć zapoznając się z naszymi anarchistycznymi wydawnictwami. Nieanarchistyczna kolekcja książek, którą dla Ciebie skompletowaliśmy też poleca się na rajd między wirtualnymi półkami.

Baw się u nas dobrze i wejdź z nami w działanie poprzez czytanie!

Z anarchistycznym pozdrowieniem,

Kasia i Metys

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl