Wydawnictwa

Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 words - ( Praca zbiorowa )

Praca_zbiorowa___5da060f62d63e.jpeg
  • promocja
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 44,00 zł 49,90 zł 44.00
zawiera 5.00% VAT, bez kosztów dostawy
Najniższa cena z 30 dni przed tą promocją: 49,90 zł Jeżeli produkt jest sprzedawany krócej niż 30 dni, wyświetlana jest najniższa cena od momentu, kiedy produkt pojawił się w sprzedaży.
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Czy da się ująć specyfikę kraju  i jego języka w zaledwie stu słowach? Sądzimy, że tak.

 

„Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words" to książka, dzięki której zakochasz się w kraju o imponującej kulturze i niebanalnej historii. Przekonasz się, co łączy kwarki z twarogiem, a co słonia -  z pewnym środkowoeuropejskim krajem. Dowiesz się, jak pierogi mogą uratować całe miasto.”

 

 „Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words” –„Kwarki, słonie i pirogi: Polska w stu słowach” to anglojęzyczna publikacja wydana przez Instytut Adama Mickiewicza.

 

Książka, skierowana do czytelników zagranicznych oraz osób polskiego pochodzenia mieszkających za granicą, jest zaproszeniem do podróży po kraju i w czasie. Zakres tematyczny haseł odwołujących się m.in. do tradycji, historii czy przyrody zapoznaje czytelników z polską mentalnością i językiem.

 

Książkę tworzy sto artykułów autorstwa redaktorów Culture.pl Mikołaja Glińskiego, Matthew Davisa i Adama Żuławskiego, którzy w słowach - kluczach kreślą krajobraz Polski, ukazują jej historię i dorobek kulturowy utrwalony w języku. Obraz dopełnia serii ilustracji Magdaleny Burdzyńskiej.

 

Autorzy publikacji zadbali o różnorodność haseł. Są słowa symbole (mazurek, solidarność) oraz te używane na co dzień (filiżanka, ziemniak). Słowa dla rzeczy odkrytych przez Polaków, które zrobiły międzynarodową karierę (witamina) oraz zapożyczone, trwale zrośnięte z Polską rzeczywistością (bohater). Niektóre z nich jak chleb, bocian czy kot, odwołują się do polskich przysłów i poezji wykorzystując fragmenty wierszy Szymborskiej, Norwida, Mickiewicza. Jeszcze inne jak „grzyb” łączą źródłosłów z wiedza o polskiej kuchni.

 

Każdemu hasłu towarzyszy ilustracja stworzona przez Magdaleną Burdzyńską. Obrazy z jednej strony dopełniają i interpretują tekst, nawiązując z nim dialog - wizualny dowcip odpowiada językowej ironii. Z drugiej strony,  mogłyby funkcjonować w oderwaniu od niego, gdyż z racji odnoszenia się do uniwersalnych pojęć, zyskują autonomiczną wartość artefaktu.

 

Wyrafinowaną oprawę graficzną i introligatorską tworzą m.in. barwny alonż „Jęzor” i towarzyszący książce plakat „Miłość”.

Dane techniczne

Forma wydania książka
Wydawnictwo Instytut Adama Mickiewicza
Okładka twarda
Liczba stron 240 170x240 mm
Rok wydania 2018
ISBN / ISSN 978-83-60263-55-6

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl