Zapierająca dech w piersiach książka obrazkowa bez słów. O migrantach, ich dramatycznej podróży oraz determinacji, nadziei i stracie.
Jest ich wielu. Żyrafa, niedźwiedź, lis, słoń, tukan, flaming, kaczka, lew, zając, kogut, osioł, nosorożec… Każdy inny. Każdy z tobołkiem lub walizką. Zostawiają za sobą martwy, bezlistny las i ruszają w drogę. Przed nimi długa, trudna podróż, w której towarzyszyć im będą nadzieja i strach, determinacja i zmęczenie, ból i troska o słabszych. Będą przekraczać granice, dokonywać poświęceń, tracić bliskich. Nie wszyscy dotrą do celu. W jaki sposób zakończy się ich wędrówka?
„Migranci” opowiadają poruszającą historię, która rozgrywa się dziś w wielu miejscach świata. Zapierające dech w piersiach ilustracje oparte na kontraście żywych kolorów i głębokiej czerni okazują się bardziej wymowne niż tysiąc słów. Ukazując podróż uczłowieczonych zwierząt, nadają obrazom migracji znanym z mediów uniwersalny wymiar i wielką siłę wyrazu. Prostota i autentyczność łączy się tu z poetycką symboliką, która zaprasza czytelników do namysłu i interpretacji. Wszystko razem składa się na pobudzającą empatię książkę, która znakomicie nadaje się do wprowadzenia dzieci w temat uchodźstwa i migracji.
Książka nagrodzona Prix Sorcières 2021 – najważniejsza francuską nagrodą dla książek dziecięcych oraz uhonorowana wpisem na listę White Ravens 2020 – listę najbardziej godnych uwagi książek dla dzieci z całego świata, przygotowywaną corocznie przez specjalistów z Internationale Jugendbibliothek (Międzynarodowej Biblioteki Książek dla Dzieci i Młodzieży) w Monachium.
Dochód ze sprzedaży książki Wydawnictwo przekaże na rzecz Fundacji Ocalenie, zajmującej się pomocą uchodźcom, migrantom i repatriantom w Polsce.
-------------------------------------------------------------------------------------
Issa Watanabe (ur. 1980) – peruwiańska graficzka, ilustratorka i autorka książek obrazkowych. Jako córka ilustratorki i poety od dziecka miała bliski kontakt ze sztuką. Po studiach literaturoznawczych i artystycznych przez kilkanaście lat mieszkała na Majorce, gdzie spotkała wielu migrantów uciekających przed wojną i ubóstwem. Obok pracy artystycznej angażowała się w prowadzenie kursów i warsztatów dla dzieci i osób wykluczonych społecznie, za co w 2010 roku otrzymała nagrodę Obra Social Caixa Fórum w Hiszpanii. W 2018 roku jej ilustracje były prezentowane na Wystawie Ilustratorów na Międzynarodowych Targach Książki Dziecięcej w Bolonii. W 2020 roku zdobyła Grand Jury Prize na Ananas International Illustration Exhibition w Pekinie.